Haberdiyarbakir.Org

Neden Tam Buğday Ekmeği Tüketmeliyiz

Neden Tam Buğday Ekmeği Tüketmeliyiz
04 Ocak 2018 - 8:41 'de eklendi ve 475 kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Siirt

Türkiye yıllık kişi başına 200 kg ekmek tüketimiyle dünyada en çok ekmek tüketen ülke olarak 2000 yılında Guinnes Rekorlar Kitabına girdi, evet yanlış okumadınız. Bu kadar ekmek tüketen bir topluma ekmeği kes demek zaten hayalperestlik olur , böyle bir şeye de gerek yoktur. Düşünün ki ekmeğin kalorisi zaten fazla ve çok tüketiyorsunuz, ekmeği keserseniz veya ekmek olmasın kalorisi fazla başka bir besin olsun, o besini tüketmeyi keserseniz kilo vermeniz doğal değil mi? E ekmeğin vitamini , minerali , lifi ne olacak, doğru ekmeği tükettiğiniz takdirde , neden bundan yoksun kalasınız ? Kilo verdikten sonra peki ? Ekmeksiz bir hayatı kabullenmişseniz peki birşey demiyorum. Her zaman söylediğimiz gibi ölçü. Dengeli beslenmeliyiz , daha kalıcı çözümler bulmamız gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü nün verilerine göre Türkiye de insanlar günlük enerjilerinin ortalama %44 ünü sadece ekmekten karşılıyor , bu sizce de biraz fazla değil mi sayın halkım ? Üstüne bunun beyaz ekmek olması ? Bu beni daha çok üzüyor .Tam buğday ekmeği buğdayın bütün olarak öğütülmesiyle elde edilen undan yapılır , 3 kısımdan oluşur ;Kepek: Ekmeğin dış kısmıdır , lif içeriği yüksektir .Endosperm: Karbonhidrat bakımından zengindir ve .

BEYAZ UN SADECE ENDOSPERMDEN YAPILIR.Rüşeym: Buğdayın çekirdek kısmıdır. B1 , B6, B9 vitaminleri ve lif bakımından zengindir. Rüşeym de birçok aminoasit, vitamin, mineral, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinden zengindir. Beyaz ekmek yapılırken buğday rüşeym ve kepekten ayrılır, sadece nişasta bakımından zengin olan endosperm den yapılır, ekmek rüşeym ve kepekteki vitamin , mineral ve liften ayrılmış olur, besleyici değeri düşer.Tam buğday ekmeğinin lif oranı yüksektir . Peki bu lif nedir ? Lif, besinlerin bağırsak enzimleri tarafından sindirilemeyen kısmıdır. 2 şekli vardır. Suda çözünen lif : Kan kolesterolünü önler ve kan şekerinin sabitlenmesine yardımcı olur , bu da demektir ki hipertansiyon ve şeker hastalarının tam buğday ekmeği tüketmesi gerekir.Suda çözünmeyen lif: Kabızlık, hemoroid, sindirim sistemi hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur. 

1000 kalorilik diyette 14 gram lif alınması gereklidir ve tam buğday ekmeği ile bu hedefe daha kolay ulaşılabilir. Tam buğday ekmeği daha uzun süre tokluk sağlar, kanser riskini azaltır, tömür özellikle beyin tümörü riskini azaltır ve daha birsürü şey, canım mısın sen tam buğday ekmeği .. Peki Tüm bunlara rağmen neden beyaz ekmek tam buğday ekmeğine göre daha çok tercih ediliyor ? Sebebi, raf ömrünün daha uzun olması ve damak tadına daha çok hitap etmesidir . Ama tabi bu sebepler sağlığınızdan daha önemli değildir . Siz ne yerseniz çocuğunuz onu yer. Çocuğun damak tadını tam buğday ekmeğine alıştırırsanız tercih sebeplerinden biri ortadan kalkmış olur. Raf ömrünün uzun olması da eğer ekmek evde yapılıyorsa daha az hamur yapmakla, fırından alınıyorsa günlük ekmek almakla bu konu çözülebilir. Fırıncınızdan ısrarla isteyiniz. Diyetisyen Gurbet Eren .Kaynak Ali Şeran Siirt

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER