Haberdiyarbakir.Org

Stres ve Beslenmeye Dikkat

Stres ve Beslenmeye Dikkat
20 Kasım 2017 - 9:43 'de eklendi ve 592 kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran İstanbul

Diyetisyen Gurbet Eren Stres ve Beslenmeye Stres durumlarında beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğiniz söyledi. TUİK’in 2016 Yaşam Memnuniyeti araştırmasına göre en mutsuz il Diyarbakır olarak belirlendi. Peki neden sayın halkım? Bende mutsuzum aslında ama bu devran böyle döner mi? Dönmemeli. Ben size stresi besinlerle azaltmanın yollarını anlatacağım.Süt: Sütün stresli durumları azalttığı ve rahatlattığı ileri sürülüyor. Uyumadan önce 1 bardak süt içmeniz daha kolay uyumanızı sağlar. Çocuğunuz erken uyanıp okula gidiyorsa kahvaltıya her zaman vakit ayıramayabilir, tam tahıllı gevrek ve sütle hızlı ve sağlıklı bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Hem güne daha sakin başlar hem süt içme alışkanlığı kazanır.

Muz: Mutluluk hormonu salgılar, mevsimi hem Tam tahıllar: Özellikle ekmekleri tam tahıllı almalısınız. Tam tahıllı ekmeği hem daha doyurucu hem daha sağlıklı hem de daha geç bayatladığı için tercih etmelisiniz. Hem zaten beyaz ekmeği nerden çıkarmışız ? Tam tahıllardan yulaf ezmesini kalorisi az olmasından dolayı sık sık tüketebilirsiniz. Yulaf ezmesini sütle pişirip üzerini ölçülü bir şekilde muz, reçel gibi tatlı meyvelerle süsleyebilirsiniz.Balık: Özellikle yağlı balıklardan ton,somon,uskumrunun stresi azalttığı görülmüştür.Yapılan araştırmalarda deniz ürünleri tüketen toplumların tüketmeyenlere oranla daha mutlu olduğu görülmüştür. Belki de bu yüzden mutsuzluğumuz..Balığı buğulama, ızgara veya fırında yapmanız daha sağlıklı olur. Ruh ve beden sağlığınız için haftada 2 gün balık tüketmelisiniz. Eğer balık tüketemiyorsanız Omega 3 desteği almanızda fayda var , aldığınız balık yağı supplemenlerinin IFOS onaylı olmasına dikkat etmelisiniz.

Badem,fındık: Doymamış yağ asitleri ve magnezyum içeriği ile strese karşı savaşır, kan basıncını düzenler. Kan basıncını düzenlemesi yani hipertansiyona yardımcı olabilmesi için bademin veya fındığın tuzsuz tüketilmesi gerekir.Yeşil Biber: Yapılan çalışmalarda C vitaminin stresi azalttığı gözlenmiştir. C vitamini turunçgillerde bol bulunur.Yeşil biber, portakal ve mandalinadan daha fazla C vitamini içeriğine sahiptir. Akşam yemeklerinde veya kahvaltılarda yeşil biberi salata halinde tüketmeyi alışkanlık haline getirin sevgili halkım. Bu kış aylarında turunçgilleri de günde 3 porsiyona kadar tüketebilirsiniz.Haftaya size neden tam tahıllı ekmek tüketmemiz gerektiğini anlatacağım, sağlıklı haftalar Haftanın film önerisi: Cyrano de Bergerac.

Kaynak Ali Şeran İstanbul

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER