Bugun...
Havai Fişekler Bir An Önce Yasaklanmalı


Süleyman Karaarslan Yanlızlığın Çılığıyım
haberdiyarbakir.org@gmail.com
 
 

Bildiğiniz Gibi, Zamanlı Zamansız Patlatılan Havai Fişekler, İnsanları Rahatsız Etmekte, Özellikle Çocukları Bir Hayli Korkutmaktadır.Özellikle Gecenin Bir Vaktinde Patlatılan Havai Fişekler, Uyumakta Olan Çocuklarımızı, Hastalarımızı, Anne Adaylarımızı Ve Yaşlılarımızı Bir Hayli Tedirgin Ediyor.Kaldı Ki,Havai Fişek Türlerinin Yapımında Fare Zehrinde Bulunan Baryum Kullanıldığı, Nitrat Ve Odun Karışımıyla Yaydığı Kimyasal İçerikli Tozların Kanserojen Etkisi Olduğu Da,Zaman Zaman Doktorlar Tarafından Çeşitli Platformlarda Dile Getiriliyor. Yazımın Başlığından Da Anlaşıldığı Gibi Havai Fişekler Son Zamanlarda Halkımızın En Muzdarip Olduğu Bir Konu.Hafta Sonu Bir Düğünde Patlatılan Yüksek Ses Ve Tesirli Havai Fişek Gösterisi İlçe Halkında Büyük Tedirginlik Ve Korku Yaşattı.

Kimyasal İçerikli Bu Tozlar İnsan Sağlığına Zarar Vermekle Kalmayıp, Gürültü Ve Hava Kirliliği Meydana Getirmesi Nedeniyle De Bir An Önce Yasaklanmalıdır.Ayrıca, Havai Fişeklerden Yayılan İnce Tozlar, Solunum Yoluyla Alınınca, Astım Veya Bronşite Neden Olabilmektedir. Birçok Zararı Olan Havai Fişekler Sonucu Yaşamını Yitiren İnsanlarımız Bile Var. Bu Kadar Zararı Olan Havai Fişeklerin, Doğaya Ve Canlılara Kalıcı Zararlar Vermesi, Birkaç Dakikalık Görsel Zevk Uğruna İnsanların Ve Diğer Canlıların Sağlığını Tehdit Etmesi Nedeniyle, Bir An Önce Yasaklanmalıdır.

ZEVK İÇİN DEĞER Mİ “Sonuç Olarak Havai Fişek Ve Benzerleri Başta İnsan Ölümleri Ve Yaralanmalarına Sebebiyet Vermekte, Bütün Yabani Ve Evcil Hayvanları Korkutmakta, Sağır Olmalarına, Paniklemelerine, Şok Nedeniyle Ölümlerine Yol Açmaktadır. Ayrıca, Patlayan Havai Fişeklerin Yakınında Olan Kuşlar Yanmakta, Bu Yanma Ölüm Derecesinde Dahi Olmakta, Gözlerine Zarar Vermekte, Göç Eden Kuşların Bir Süre Oryantasyonunun Bozulmasına Neden Olmaktadır. Bu Kadar Zararı Olan Havai Fişeklerin, Doğaya Ve Canlılara Kalıcı Zararlar Vermesi, 3-5 Dakikalık Görsel Zevk Uğruna İnsanların Ve Diğer Canlıların Sağlığını Tehdit Etmesi Nedeniyle Kesinlikle Yasaklanması Gerekir.”Lütfen, Senelerdir Devam Eden Bu Tuhaf Eğlenceye Daha Fazla Göz Yummayın.İlgili Kararların Acilen Alınarak, Havai Fişek Kullanımının Tamamen Yasaklanmasını Arz Ederim.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI