1 Aralık Dünya AIDS Günü | Haberdiyarbakir.Org

SON DAKİKA

1 Aralık Dünya AIDS Günü

Bu haber 26 Haziran 2019 - 10:30 'de eklendi ve 93 kez görüntülendi.

Bir Kez Daha Merhabalar.Bütün Güzelliklerin Sizlerin Olması Dileğiyle…Malumunuz,1 Aralık.Yeni Bir Günün Ve Yeni Bir Ayın Başlangıcı.Bunun Yanı Sıra,Çok Büyük Sıkıntılara Yol Açan,Son Derece Tehlikeli Bir Hastalıkla Mücadele Etmek İçin Seçilmiş Özel Bir Gün: Dünya AİDS Günü.Dolayısıyla,Böylesine Bir Hastalığa Dikkat Çekmek,Korunma Ve Tedavi Yöntemleri Konusunda Bilgiler Vermek Amacıyla Sizlerle Bu Yazımı Paylaşmak İstedim.İlk Kez 1980’li Yıllarda Tanımlanan HİV Enfeksiyonu Yayılmaya Devam Etmektedir.

 

Hastalık;Korunmasız Cinsel (!) Temas,Ortak Paylaşılan Enjektörler,Damar İçi Madde Kullanımı,Gebelik Ve Doğum Sırasında Anneden Bebeğe Ve Kan Transfüzyonu Gibi Nedenlerle Bulaşabilmektedir.Bu Geçiş Yollan Nedeni İle HİV Enfeksiyonu,Erişkinlerin Yanı Sıra, Tüm Yaş Gruplarında Görülebilmektedir. Hastalığın Tam Anlamıyla Tedavisi Bulunmamakla Birlikte Uygulanan İlaç Tedavileri İle HİV/AİDS Hastalığından Ölümler Azalmakta Ve Kişiler Yaşantılarına Devam Edebilmektedir. Bununla Birlikte Uygulanan İlaç Tedavisi İle Bulaşıcılık Azalmakta,Gebelik Sırasında Uygulanan Tedaviyle HİV Virüsü Taşıyan Anneden Bebeğe Hastalık Bulaşması Engellenebilmektedir.Türkiye,Dünyada HİV/AİDS Açısından Hastalığın Az Sıklıkta Görüldüğü Ülkeler Arasında Değerlendirilmektedir.

İlimizde Ve Ülkemizde Birçok HİV/AİDS Vakası Görülmüş, Bu Tarihten İtibaren Başka Bir Vaka Görülmemiştir. HİV Enfeksiyonu Önlenebilir Bir Hastalıktır Ve Korunma Önlemleri Tedaviden Çok Daha Etkili Ve Ucuzdur.En Sık Görülen Bulaşma Yolunun Cinsel Temas Ve Bunların Çoğunun da Heteroseksüel İlişki Olması Nedeni İle Korunma Büyük Önem Taşımaktadır. Tek Eşliliğin Yanı Sıra,Riskli Cinsel Temasta Doğru Kondom Kullanımı,Hastalığın Cinsel Yolla Bulaşmasına Karşı En Güvenli Ve Basit Korunma Yollarıdır.Diğer Bir Bulaşma Yolu Olan Kan Ve Kan Ürünleri İle Olan Bulaşmaya Karşı Korunma Amacı İle 1987 Yılından Beri De Ülkemizde Kan Ve Kan Ürünleri Hıv Yönünden Test Edilmektedir.

Organ Ve Doku Nakilleri Öncesinde Gerekli Testlerin Yapılması HİV Geçiş Riskini En Aza İndirmektedir. Ayrıca, Dövme Ve Piercîng Gibi Uygulamaların Temiz Ve Steril Koşullarda Yaptırılması, Vücuda Takılan Delici, Kesici Özellikli Takılar Ortak Kullanılmaması, Tek Kullanımlık Steril Enjektör Kullanılması HİV Bulaşma Riskini Azaltmaktadır. Hastalık, Virüsü Taşıyan Kişilerle Birlikte Oturmak, Yemek Yemek, Aynı İş Yerinde Çalışmak, Aynı Okulda Okumak, El Sıkışmak, Tokalaşmak, Telefon, Kitap, Defter Gibi Araçları, Ortak Duş- Banyo Alanlarını Ve Tuvaletleri Kullanmakla Bulaşmaz. Ülkemizde;HİV/AİDSHastalığının Yayılımının Önlenmesi Hedefiyle Toplumda Ve Yüksek Riskli Davranışta Bulunan Gruplarda Korunma Ve Önleme Çalışmalarına Öncelik Verilmektedir. HİV İle Yaşayan Kişilere Yönelik Ayrımcılık Ve Damgalanmanın Önlenmesi, Şüpheli Teması Olan Kişilerin HİV/AİDS Hastalığı, Bulaşma, Korunma Yollan Konusunda Bilgilendirilmesi Ve Doğru Yönlendirilmeleri, HİV İle Yaşayan Kişilerin Tedaviye Kolay Ve Kesintisiz Biçimde Ulaşmasının Sağlanması, Sosyal Destek, Bakım Olanaklarının İyileştirilmesi Ve Yaşam Kalitelerinin Arttırılması İçin Çalışmalar Yürütülmektedir. Dolayısıyla, Virüsle Savaşmanın En Etkili Yolu, Ondan Korunmaktır.

Ali Şeran / War And Photo Reporter
Haberdiyarbakir.Org Haber Ajansı
İletişim haberdiyarbakir.org@gmail.com

Ali Şeran
Ali Şeranaliseran2156@hotmail.com
07.07.2012 Yılından Beri Haberdiyarbakir.Org Resmi Haber Ajansında Savaş ve Fotoğraf Muhabiri ve Genel Koordinatörü Olarak Aktif Görevimdeyim..