Bakan Soylu Antalya"da İl Göç İdaresi Toplantısı'na Katıldı | Haberdiyarbakir.Org

SON DAKİKA

Güclü Kadın Mutlu Kadındır !

Sağlık, Türkiye Haberleri

Bakan Soylu Antalya”da İl Göç İdaresi Toplantısı’na Katıldı

Bu haber 07 Kasım 2019 - 10:31 'de eklendi ve 50 kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Antalya

Vali Münir Karaloğlu Ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,Antalya’nın Kemer İlçesindeki Bir Otelde Düzenlenen İl Göç İdaresi İstişare Ve Değerlendirme Toplantısı’na Katıldı. Büyük Bir Operasyon Afganistan, Pakistan Bölgesinden Ciddi Bir Düzensiz Göç Baskısı Altında Olunduğunu Aktaran Bakan Soylu, “Konu Ciddi, 2017 Yılında 175 Bin Olan Kaçak Göçmen Yakalamalarımız 2018’de 268 Bin Olmuştu,Bu Yıl Hali Hazırda 371 Bin Oldu.Dünyada Böyle Bir Sayı Yok. Biz Bunu Avrupa’ya Anlatmaya Çalışıyoruz Ama Maalesef Anlamıyorlar.Nato Kafa,Nato Mermer,Anlamak İstemiyorlar.Avrupa’nın Tamamında 1 Milyon Suriyeli Yok.’Var’ Diyorlar İspat Edemiyorlar.Biz 81 Bin Göçmeni Bulunduğu Ülkelere Geri Gönderdik.Dünyanın Böyle Bir Rakamı Yok.Bu Büyük Bir Operasyon” İfadelerini Kullandı.

Düzensiz Göçün Katlanarak Devam Edeceğini Anlatan Bakan Soylu,”Yılsonu Beklentimiz 400 Bini Aşması Yönündedir. Ancak Türkiye’nin Bu İşe Ayırdığı Kolluk Birimlerinin Kapasitesini İkiye Katlaması Mümkün Değildir. Dolayısıyla Burada Batılı Muhataplarımızın, Artık Bu Misafirlerine İlişkin Bir Takım Sorumlulukları Üstlenmesi Gerektiğini İfade Etmek İsterim. Misafir Teriminden Belki Pek Hoşlanmıyorlar Ama Sonuçta Bu İnsanlar Onlara Gidiyor, İfademiz Pek De Yanlış Sayılmaz” Dedi.

Kıtaların Ve Yolların Kesiştiği Bir Noktadayız Göç Meselesinin Hem Uluslararası İlişkilerin Hem Yerel Politikaların Belirlenmesinde En Önemli Unsurlardan Bir Tanesi Olduğuna Vurgu Yapan Vali Münir Karaloğlu,“Biz Ecdadımızın Vatan Kıldığı, Dünyanın En Kıymetli, En Pahalı Arazisi Üzerinde Yaşıyoruz. Kıtaların Ve Yolların Kesiştiği Noktadayız. Onun İçin Göç Noktasında da Ülkemiz Maalesef Dergah Konumunda Bu Yüzden Göç Meselesini Değerlendirirken İnsani Hassasiyetlerimizi Ön Planda Tutarak Ama Hiçbir Zamanda Güvenlik Açığı Oluşturmadan Bir Politika Belirleme Mecburiyetimiz Var. Bunu da İçişleri Bakanı’mız Süleyman Soylu Liderliğinde Özelliklede Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’müzün Kurulmasından Ve Bakanlığımıza Bağlanmasından Sonra Türkiye’nin Çok Ciddi Bir Göç Politikası Oluştuğunu Her Geçen Gün Görüyoruz” Şeklinde Konuştu.Vali Münir Karaloğlu,Yılsonuna Kadar Antalya’nın Turizm Rekorunu Kırarak,190 Ülkeden 16 Milyon İnsanı Ağırlayacağını Belirterek,Bunun Temel Faktörünün İse Ülkedeki Güven Ve Huzur Ortamı Olduğunu İfade Etti.

Düzensiz Göçle İlgili Ciddi Çalışmalarımız Var İnsanların Antalya’yı Sadece Tatil Yapmak İçin Değil Yaşamak İçinde Tercih Ettiğini Vurgulayan Vali Karaloğlu, “150 Ülkeden Yaklaşık 110 Bin Yabancı Vatandaşa Oturma İzni Vermiş Durumdayız. Düzensiz Göçle İlgili De Çok Ciddi Çalışmalarımız Var.Antalya Bir Sahil Şehridir. Düzensiz Göçte Maalesef Son Dönemde Deniz Yoları Aktif Olarak Kullanılmaktadır. 2019 Yılında Antalya’da 1285 Düzensiz Gömen Yakalanmış Ve Bunların 922’sinin Sınır Dışı Edilme İşlemleri Tamamlanmıştır. Havaalanlarında Göç İdare’mizin Oluşturulması da Önemli Bir Gelişmedir. Biz Bu Sene Havaalanlarında Özellikle Ülkemize Yasal Yollarla Girip, Yasadışı Yollarla Çıkmak İsteyen Veya Yasa Dışı Girip Yine Ülkemizden Yasa Dışı Evraklarla Çıkmak İsteyen Çok Sayıda Yabancıyı Yakaladık. Havaalanında Oluşturmuş Olduğumuz Göç İdare’mizin Ofisine Personel Takviyesiyle Güçlendirdiğimizde Kurumlar Arası  İşbirliğini Ve Göç Sorununu Yönetmemiz Daha Kolay Hale Getirecektir” Şeklinde Konuştu.

Antalya’nın İlçelerinde de Yoğun Yabancı Nüfusun Olduğu Belirten Vali Münir Karaloğlu,Alanya, Manavgat Ve Kemer İlçelerimiz Yabancıların Yoğun Olarak Yaşadığı İlçelerimizden, Özellikle Alanya İlçe Göç İdaresi Müdürlüğü’müz Çok Aktif Çalışmaktadır. Antalya Valiliği’ne Bağlı Müdürlükler Arasında En Yoğun İş Yükü Olan Müdürlüğümüz Hangisidir Derseniz İl Göç İdaresi Müdürlüğü’müz İlk 3’e Girer. Genel Müdürlüğümüzün, Müdürlüklerimizin Göç İle İlgili Yapmış Olduğu Çalışmalara Ve Güvenlik Birimlerimizin Mücadelesi Dolayısıyla Çok Teşekkür Ediyorum” Dedi.İl Göç İdaresi İstişare Ve Değerlendirme Toplantısı Vali Münir Karaloğlu Ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Yer Aldığı Toplu Fotoğraf Çekiminin Ardından Sona Erdi.

Kaynak Antalya Valiliği Basın Bürosu