Sırada "Polonyya'da Türkiye Festivali" Var | Haberdiyarbakir.Org

SON DAKİKA
1xbet betpas mariobet

Sırada “Polonyya’da Türkiye Festivali” Var

Bu haber 18 Eylül 2019 - 13:41 'de eklendi ve 135 kez görüntülendi.

Haber Ali Şeran / Antalya 

Antalya Valisi Münir Karaloğlu Polonyalı Gazetecileri Ağırladı. Karaloğlu, “Polonya’nın Önümüzdeki 5 Yıl İçerisinde Türkiye’ye Turist Gönderen En Güçlü Ülkelerden Birisi Olacağını Düşünüyorum” Dedi.Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Polonya Türkiye Büyükelçiliği’nin Organizasyonuyla Antalya’da Bulunan Polonyalı Gazetecileri Makamında Kabul Etti. Tvp  Ticaret Ve Uluslararası İşbirliği Ofisi Başkan Vekili Mr. Clayton Reklewski Louis-Jean, Gazeta Wyborcza Yabancı Masası Editörü Mrs. Marcelina Joanna Szumer, Rzeczpospolita  Yabancı Masası Editörü Mr. Piotr Jendroszczyk Ve Pap Yabancı Masası Editörü Mrs. Natalia Dziurdzińska’yı Makamında Kabul Etti. Karaloğlu Gazetecilerin, Güvenlik, Mülteci Sorunu, Turizm, Ekonomi Ve Siyaset Konularına İlişkin Sorularına Cevap Verdi.

Polonya Önümüzdeki 5 Yılda En Güçlü Pazar Olacak Turizme İlişkin Soruları Cevaplayan Vali Münir Karaloğlu, Antalya’nın Dünyanın Hemen Her Yerinden Ziyaretçi Ağırlayan Popüler Bir Destinasyon Olduğunu Ve Marka Gücünü De Her Geçen Gün Artırdığını İfade Etti. Karaloğlu, “Bu Yıl Turizmde 16 Milyon Ziyaretçi Ağırlama Hedefimiz Vardı. Hedefimize Hızla Yaklaşıyoruz. Bu Hedefi Yakalamamızda Polonya’nın Yeri Büyük. Polonya, Antalya’ya En Fazla Ziyaretçi Gönderen 5’inci Ülke Ve Pazar Durumunda. Gelen Ziyaretçi Sayısında, Geçen Yıla Oranla Yüzde 40 Artış Var. 2016 Yılında Sadece 96 Bin Olan Polonyalı Ziyaretçi Sayısı Bu Yılın Ağustos Ayı İtibariyle, 400 Bini Aşmış Bulunuyor. Polonyalılar Antalya’yı Sevdi” Şeklinde Konuştu.

Antalya Bir Huzur Şehridir Ziyaretçilerin Güvenliğine İlişkin Bir Soruya İse Vali Karaloğlu, “Şu An Avrupa Da Dâhil Dünyanın En Güvenli Şehirlerinden Birindesiniz. Antalya Güvenli Bir Şehir. Etrafında Yaşanan Sıkıntılara Rağmen, Seyahat Severler İçin En Güvenli Limanlardan Biridir. Bir Barış Ve Huzur Şehridir. Evet, Ülkemizin Etrafında, Komşularında Sıkıntılar Olabilir. Dokuz Yüz Kilometrelik Sınırımız Olan Komşumuz Suriye’de Devam Eden Sıkıntılar Var. Ülkemizi Bunun İçin Önlemler Almaya Çalışıyor. Bunun İçin Güvenli Bölge Oluşturma Çalışmaları Var. Türkiye Güçlü Bir Ülkedir, Bunu Başaracaktır” Dedi.

Türkiye’de Avrupa’daki Gibi Sığınmacı Kampları Yok Suriyeli Göçmenlerin Yarattığı Olumsuzluklara İlişkin Sorulan Bir Soruya Da Cevap Veren Vali Münir Karaloğlu, “Düzensiz Gömen Meselesi Bir Vakıa Ve Suriyeli Göçmenler Bunun Başında Geliyor. Elbette, Göçmen Sorunu Sadece Türkiye’nin Değil, Dünyanın Sorunu… Ülke Olarak Bizim Olduğu Kadar Avrupa’nın Da Sorunu. Biliyorsunuz, Ab Ülkeleri Tarafından Bu Konuda Verilen Ve Tutulmayan Sözler Var. Bu Konuda Diplomatik Görüşmeler Devam Ediyor.Şu Ana Kadar Ülkemize Düzensiz Göçle Gelen Suriyeliler Büyük Ölçüde Topluma Entegre Olmuş Durumda. Ayrıca, Düşündüğünüz Gibi, Türkiye’ye Gelen Suriyeli Vatandaşlar, Suriye Sınırımızdaki Bir İki Şehir Dışında, Kamplarda Yaşamıyor” Dedi.

Onu Brüksel’e Soracaksınız Bir Gazetecinin, Türkiye’nin Ab Müzakere Süreciyle İlgili Sorusunu da Yanıtlayan Vali Münir Karaloğlu, Bilindiği Üzere, Müzakereler Devam Ettiğini, Türkiye Bu Konuda Üzerine Düşen Her Şeyi Yaptığını İfade Etti. Karaloğlu, Gazetecinin “40 Yıldır Devam Eden Bir Süreç Ve Hala Bir Sonuç Yok. Bunun Sebebi Nedir” Şeklindeki Sorusuna İse, “Bunu Brüksele Soracaksınız. Türkiye, Birlik Mevzuatına Göre Üzerine Düşenleri Çok Yüksek Oranda Yerine Getirmiş Durumdadır Ancak, Muhataplarımız Bunu Görmek İstemiyorlar” Şeklinde Cevap Verdi.

Türkiye Güvenli Ve Huzurlu Bir Ülkedir Vali Münir Karaloğlu, Ülkelerinde Türkiye’yi Güvenli Bir Ülke Olarak Tanımadıklarını, Hep Terör Ve Savaşla Anılan Güvensiz Bir Ülke Olarak Bildiklerini İfade Eden Gazetecilere Şu Açıklamalarda Bulundu. “İşte Geldiniz, Gördünüz. Böyle Bir Şey Yok. Tamamen Anti Propaganda. Esefle İfade Etmek İsterim Ki, Sadece Sizin Ülkenizde Değil, Tüm Ab Ülkelerinde Böyle Olumsuz Bir Propaganda Var. Bilinçli Bir Kötüleme, Karalama Kampanyası Olduğunu Biliyoruz. Ülkemize Karşı Daima Körüklenen Bir Türkofobi Ve  İslamofobi Propagandası Var. Bunun Önüne Geçmek İçin Yaptığımız Çalışmalar Var. Belki Yetersiz Kalıyor. Bu Konuda Da Siz Gazetecilerin Desteğine İhtiyacımız Var” Dedi. Türkiye’nin Demografik Olarak Bir İslam Ülkesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin İse Laik Bir Sosyal Devlet Olduğuna Dikkat Çeken Vali Münir Karaloğlu, “Herkesin Bilmesini İsteriz. Kimsenin İnancıyla, Kimliğiyle İlgilenmiyoruz. Her Türlü Kimliği de, İnancı da Ülkemizin Zenginliği Olarak Görüyoruz. Vatandaşlarımızın Da, Misafirlerimizin De Huzuru İçin Ne Gerekiyorsa Yapıyoruz” İfadelerini Kullandı.Polonya’da Türkiye Festivali Yapacağız Söz Konusu Olumsuz Propagandaların Önüne Geçmek İçin Çeşitli Ülkelerde Türkiye Festivali Yaptıklarını Belirtti. Bu Manada Geçtiğimiz 2018 Yılı İçerisinde Polonya’da Bir Türkiye Festivali Yapma Girişimlerinin Olduğunu Ancak Polonya Yerel Yönetimlerden Kaynaklı Bir Sebeple Gerçekleştirilemediğini Kaydetti. Karaloğlu, “Önümüzdeki Yıl Böyle Bir Festivali Mutlaka Gerçekleştirmek İstiyoruz. Bahsettiğiniz Sorunlar Bunun Gerekliliğini Açıkça Gösteriyor. Bunu Polonya’da Yapacağız. Polonya’yla Birlikte Yapacağız. Birbirimizi Daha İyi Tanıyacağız Ve Tanıdıkça, Bilinçli Olumsuz Propagandaların Ne Kadar Yersiz Ve Gereksiz Olduğunu Hep Beraber Göreceğiz” Dedi.Görüşmenin Ardından Plonyalı Gazetecilerin Ziyaretinden Memnuniyet Duyduğunu İfade Eden Karaloğlu, Gazetecilere Antalya Tanıtım Filmi Ve Türk Lokumu Takdim Ederek Ziyaret Anısına Fotoğraf Çektirdi.

Kaynak Antalya Valiliği Basın Bürosu